Z kim bym nie rozmawiał ostatnio wszyscy jak jeden mąż: „hurrdurr”, „karabin na trytytkę”, „wywalona kasa w błoto”, „Polak nie potrafi” itp itd etc. Pomijam fakt, że żaden z rozmówców w ręku broni nie trzymał, a jak trzymał to raczej z tego powodu płakał. Jak to na prawdziwego hoplofoba przystało.

-‚ej, a wiesz, że Ukraina prowadzi negocjacje z bliżej nieokreśloną europejską spółką przemysłu zbrojeniowego bo chce pozyskać karabiny automatyczne kal. 5,56 mm dla własnej armii?

-‚no nie.. skąd miałbym wiedzieć?’

Pół internetu nabija się z broni, której wykorzystujemy aktualnie 40.000 sztuk, gdzie awaryjność jest poniżej 0,5% (dla porównania problemy gwarancyjne w przypadku przeciętnych dóbr osiągalnych w sklepie dotyczą zazwyczaj kilku procent produktów).

-‚może warto byłoby, zanim zaczniesz powielać informacje prasowe, sprawdzić, kto o tym pierwszy napisał’

-‚ej no, daj spokój. Wierzysz w spisek medialny w Polsce?’

-‚nie, absolutnie. Po prostu nie wierzę żadnym mediom. To co, sprawdzamy kto pierwszy napisał o tej awaryjności naszych MSBS?’

Ciszę wypełnia stukanie klawiatury z drugiej strony słuchawki.

-‚Onet’

-‚Czyli Axel Springer?’

-‚no chyba tak’

Niemcy w ubiegłym roku wybrali w przetargu nowy karabinek MSBS dla Bundeshwehry. To konstrukcja Haenel Defence z karabinkiem MK 556 Gen2 – z przetargu odpadły takie tuzy jak Heckler & Koch, Rheinmetall, Steyer Mannlicher i Sig Sauer. Odpadły, ale pewnie też by coś sobie posprzedawały.. skoro się już naprojektowały przy tej okazji. Co więcej – kupno przez Ukrainę wybranego przez Bundeswehrę MK 556 Gen2 obniżyłoby jednostkowe koszty produkcji dla Niemców, więc jest o co walczyć. Czy MK 556 Gen2 jest lepszy od MSBS GROT? Pewnie nie. Zapewne tak samo jak polska konstrukcja przeżywać będzie problemy wieku dziecięcego, gdzie dopiero po masowym użytkowaniu uda się poprawić niektóre drobiazgi. Czy MSBS Grot jest najlepszy na świecie? Absolutnie nie, choć ma duże szanse, by być bardzo dobrą bronią. Powinno się bronić go jak niepodległości, bo myśl techniczna na sprzedaż (tudzież dobro intelektualne jakim niewątpliwie jest) to rzadkie zasoby w tym zakątku europy. My tu się znamy głównie na kopaniu węgla oraz budowaniu gospodarki surowcowej, która właśnie się zastanawia jak nie zrobić fikołka na łeb przy dekarbonizacji.

Nie wie o tym niestety nasza, pożal się boże opozycja, która chce pilnego posiedzenia w tym temacie, wiec.. będzie grilować temat z trybuny sejmowej, bo jest jakiś punkt, gdzie można dopieprzyć nieukom z rządu. Ci zapewne broniąc się podniosą temat kapitałowy, chociaż formalnie powiedzenie tego z trybuny sejmowej to strzał z Grota w kolano. Temat będzie obserwować stado dziennikarzy, przez co TVN24 skupi się zapewne na wątku niemieckim (który na 100% podniesie skretyniała strona PiSowska), przez co cała sprawa rozbije się o to, że PiS chce przejąć media. Jaki będzie efekt? Ukraina zniesmaczona tą awanturą pojedzie na zakupy do amerykańskiego Wallmart. Amerykanie mogą przecież tradycyjnie zaproponować korzystny offset, tym razem za papiery na Trumpa.

Chciałoby się napisać po tym wszystkim, że znów nam w Polsce wychodzi „czeski film”, ale to byłoby w kontekście broni nie na miejscu, bo Ceska Zbrojovka Group (CZG) kupiła ostatnio 100% akcji Colt Holding Company. Zaskakujący i bardzo dobry zakup.

Jezu.. czy my naprawdę w tym kraju musimy tak łykać wszystko jak pelikany tłukąc zastawy stołowe po dziadkach. Co dzień galop husarii przez skład z drogocenną porcelaną. 🙈

ps. tu należałoby wkleić teledysk Rammstein – Deutschland, ale już sobie daruję te historyczne urazy do natury naszego sąsiada, o których tak ładnie sami Niemcy w nim opowiedzieli.

social media:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.